Naukowcy prawdopodobnie zaobserwowali fale grawitacyjne, zjawisko w teorii przewidzial albert einstein

„Zmarszczki” na czasoprzestrzeni, czyli fale grawitacyjne w końcu zaobserwowane – ogłosili w poniedziałek naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zjawisko w teorii przewidział już niemal wiek temu Albert Einstein i jest uważane za ostatni element układanki – wiedzy o tym, jak powstał Wszechświat i jak się przekształcał. To odkrycie może być dla astrofizyków jak Święty Graal – komentuje Reuters.


Teleskop BICEP, dzięki któremu wykryto ślady promieniowania fal grawitacyjnych

Studiując kosmiczne promieniowanie tła (CMB) – pozostałości po promieniowaniu z Wielkiego Wybuchu -naukowcy pod kierownictwem Johna M. Kovaca z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge (Massachusetts) zaobserwowali – po raz pierwszy w historii- ślady fal grawitacyjnych. Wyniki badań ogłosili właśnie w poniedziałek rano.

Ich odkrycie potwierdza teorię sformułowaną w latach 70., która głosi, że nierównomierne rozłożenie materii we Wszechświecie – gwiazdy, galaktyki i wiele więcej tworów, włącznie z człowiekiem – jest wynikiem inflacji kosmologicznej, która zakłóciła wcześniejszą równowagę. Odkrycie to otwiera także pole do dalszych badań grawitacji.

Sygnał, dzięki któremu zaobserwowano fale grawitacyjne, zespół astronomów wykrył używając teleskopu BICEP, który pracował na biegunie południowym. Formalnie pracę zakończył on w 2008 r., ale nadal trwa analiza uzyskanych przez niego danych. Eksperyment nazwano BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization).

Wielka, ale trudna fala

Einstein przewidział zjawisko fal grawitacyjnych w ogólnej teorii względności. O ile poszczególne elementy tej teorii były stopniowo potwierdzane doświadczalnie, nie udało się to dotąd w przypadku fal grawitacyjnych. Są one bowiem wyjątkowo trudne do zaobserwowania.

Jednocześnie są niezbędnym elementem dla zrozumienia, jak działa Wszechświat.

„Science” opisuje to tak: „Kosmolodzy uważają, że nowonarodzony Wszechświat – gorąca, gęsta zupa materii i energii – przeszedł od wybuchu do ekspansji szybciej niż prędkość światła. Jak magiczny balon, Kosmos podwoił swój rozmiar w przeciągu 10−32 sekundy. Ta faza, zwana inflacją, zakończyła się zanim jeszcze Wszechświat miał… sekundę. Teraz – 13,7 miliarda lat później – kosmolodzy odkryli coś, co nazywają pierwotnym dowodem na istnienie inflacji”.

Fale grawitacyjne mają być pozostałością po Wielkim Wybuchu oraz procesie inflacji i mają być dla nas odczuwalne do dziś.

Kosmolodzy: Zdumiewające!
– To jest zdumiewający wynik – mówi Reuterowi AlanGuth, kosmolog z Massachusetts Institute of Technology i jeden z pierwszych popularyzatorów teorii inflacji. Guth,który nie był zaangażowany w projekt, ale poinformował dziś, że badacze pokazywali mu wyniki tydzień temu,jednocześnie prosząc o zachowanie tajemnicy.- To są obserwacje na bardzo wysokim poziomie istotności- mówi z kolei Andriej Linde, kosmolog z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, który opracował jeden z najbardzie judanych modeli w teorii inflacji. I dodaje: – Jeśli te wyniki są w porządku, teoria inflacji zdała najtrudniejszy egzamin w historii.

Źródło: Reuters, scientificamerican.com, sciencemag.org, tm

Maria_st

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Naukowcy prawdopodobnie zaobserwowali fale grawitacyjne, zjawisko w teorii przewidzial albert einstein

  1. mineraly2013 pisze:

    ,,Budowa i funkcje Wszechswiata,, czyli, kim tak naprawde jesteś, polecam do obejrzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s